Науково-методичний здобуток кафедри

 

На світлині - НАДІЯ НІКІТЧУК, студентка першого курсу (групи 101-Е) Ірпінського фахового коледжу НУБіП України. Зарубіжну літературу тут викладає випускниця нашого університету ЛЮДМИЛА КЛИМЕНКО, викладач вищої категорії. Дуже приємно, що студенти цього коледжу люблять предмет «Зарубіжна література». Також ми надзвичайно раді, що вони навчаються за підручниками, підготовленими викладачками нашої кафедри. Це докт. пед. наук, проф. Олена Ісаєва, докт. пед. наук, проф. Жанна Клименко та канд. пед. наук, доц. Анжела Мельник. Ознайомитися з цим підручником можна на сайті українського освітянського видавничого центру «Оріон» за таким покликанням:

https://www.orioncentr.com.ua/components/com_jshopping/files/demo_products/Zarubizhna_lit_Standart.pdf

27 грудня 2019 року на засіданні Вченої ради НПУ імені М.П.Драгоманова розглядалося питання «Про досвід організації науково-методичної роботи кафедри методики викладання світової літератури НПУ ім. М.П. Драгоманова». 

Із доповіддю про основні результати кафедри виступила зав. кафедри проф. О.О.Ісаєва.


Про результати перевірки кафедри доповіла голова робочої групи щодо вивчення цього питання – доктор філологічних наук, професор кафедри української літератури Т.В.Бикова.

Про членів кафедри як авторів навчальних підручників і посібників розказала головний редактор Українського видавничо-освітянського центру «Оріон» І.В.Красуцька.

Із добрими словами і високою оцінкою роботи кафедри виступили такі члени Вченої ради університету як декан факультету філософської освіти і науки Національного педагогічного університету імені Драгоманова,  доктор історичних  наук, професор І.І.Дробот, декан факультету української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, доктор філологічних наук А.В.Висоцький, завідуюча кафедрою стилістики української мови, доктор    філологічних наук, професор Л.І.Мацько. 

Довідка

«Про досвід організації науково-методичної роботи кафедри методики викладання світової літератури Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова»

 

Загальна інформація про кафедру

Кафедра методики викладання світової літератури завдяки своєму високому кадровому та науковому потенціалу стала центром розвитку  методики викладання мови та літератури в Україні.  

Кафедра методики викладання світової літератури має свої, складені роками традиції. Коріння її давнє і міцне. У 1947 році в педагогічному інституті імені О.М.Горького відоме подружжя вчених-методистів Тетяни Федорівни та Федора Федоровича Бугайко заснувало першу в Україні кафедру методики викладання мови та літератури. На кафедрі працювали корифеї методичної думки в Україні, досвідчені фахівці в галузі методики викладання мови та літератури: професори Плющ М.Я., Капська А.Й.,  Волошина Н.Й,, Пасічник Є. А.,  доц. Сафонова А.М. та інші.  Із 1997 року у зв’язку зі створенням окремого факультету іноземної філології  в складі Національного педагогічного університету кафедра отримала назву «кафедра методики викладання російської мови та світової літератури», згодом кафедру  було перейменовано на  кафедру методики викладання світової літератури.  

Довгий час (1991р.- 2008р.) кафедрою завідувала доктор педагогічних наук, проф. Л.Ф. Мірошниченко. Завдяки їй кафедра стала центром методичної науки в Україні, що має величезний творчий потенціал і солідний науковий доробок, підтримує тісні зв'язки з різними регіонами України та зарубіжжя.

Із вересня 2008 року кафедру очолює доктор педагогічних наук, професор Ісаєва О. О.

Склад кафедри

1. Ісаєва Олена Олександрівна – доктор пед. н., професор, завідувач кафедри;

2. Мірошниченко Леся Федорівна -  доктор пед. н., професор;

3. Клименко Жанна Валентинівна - доктор пед. н., професор;

4. Пивнюк Надія Олександрівна – канд. пед. н., доц.;

5. Давидюк Людмила Володимирівна  – канд. пед. н., доц., професор кафедри;

6. Мельник Анжела Олегівна – канд. пед. н., доц., доц.,  кафедри;

7. Холодна Юлія Миколаївна – канд. пед. н., доц.;

8. Чепурко Олена Михайлівна – канд. філ. н., доц.;

9. Бицько Оксана Костянтинівна – ст. викладач.

Віковий ценз штатних викладачів кафедри:

- 40-50 р. -  2 викладача (доц. Мельник А.О., доц. Холодна Ю.М.)

- 50-60 р. – 5  (проф. Ісаєва О. О., проф. Клименко Ж. В., доц. Давидюк Л.В, доц. Чепурко О.М.,  ст. викл. Бицько О.К.) ;

- понад 60 р. – 2 (проф. Мірошниченко Л.Ф., доц. Півнюк Н.О.)

НАЧАЛЬНА РОБОТА КАФЕДРИ

Викладачі кафедри здійснюють навчальну підготовку студентів за освітніми програмами бакалаврів і магістрів на денному і на заочному відділенні. Крім основних курсів («Методика викладання світової літератури» на 3 і 4 курсах,  «Українська література»  на 1 курсі, «Риторика на 2 курсі), викладачами кафедри розроблено і впроваджено у навчальний процес такі  курси за вибором студентів, як «Мистецтво виразного читання», «Основи медіаграмотності майбутнього педагога», «Сучасні комунікативні стратегії і тактики», «Специфіка вивчення літератури Сходу», «Компаративний і перекладознавчий підходи до вивчення літератури», «Лінгводидактика», «Інтерактивні технології навчання мов і літератур», «Дитяча література» тощо.

Усі навчальні заняття на денному відділенні і переважна більшість занять на заочному відділенні проходять з мультимедійним супроводом, які готують викладачі кафедри.

Викладачі кафедри керують також пропедевтичною та навчальною педагогічною практикою студентів із зарубіжної літератури. Кафедра також здійснює керівництво культурологічною практикою студентів. Усі викладачі кафедри є керівниками  курсових, бакалаврських та магістерських робіт студентів з методики викладання світової літератури, що готуються на кафедрі.

НАУКОВА РОБОТА КАФЕДРИ

Серед напрямків наукових досліджень кафедри методики світової літератури — теорія та методика викладання світової літератури в школі та вищих навчальних закладах,  проблеми вивчення дитячої літератури, риторики, виразного читання, медіаосвіти тощо.

Члени кафедри розробляють і удосконалюють такі види науково-методичного забезпечення навчального процесу:

- робочі програми всіх дисциплін та педагогічної й культурологічної практик, що є в навантаженні членів кафедри;

- методичні рекомендації для студентів  для підготовки к практичним та лабораторним заняттям, курсовим роботам, бакалаврським і магістерським роботам, дидактичні роздаткові матеріали для студентів,  щоденники педагогічної і культурологічної  практик студентів;

- методичні рекомендації для учителів-словесників через чисельні публікації у фаховій пресі, виступи на конференціях, семінарах, вебінарах, майстер-класах, творчих зустрічах із учителями різних регіонів України;

-    підручники та  навчальні посібники для студентів, учнів і вчителів, зокрема рекомендовані МОН України;

- матеріали сайтів кафедри та персонального сайту професора Ісаєвої О.О., що містять мультипрезентаційні матеріали лекцій для студентів, методичні рекомендації для студентів і вчителів.

Кафедра виконує важливу роль як навчально-наукова структура, що забезпечує:

-   підготовку майбутніх учителів зарубіжної літератури;

- підвищення фахового рівня словесників, які викладають зарубіжну літературу, а також методику її викладання у школі і внз;

підготовку науково-педагогічних кадрів за спеціальністю «теорія і методика навчання (зарубіжна література)» (кандидатів і докторів педагогічних наук).

Науковий коефіцієнт складу кафедри складає 89 %, серед них – 33 % - це доктори наук, професори, 55 % - кандидати наук, доценти, 11 % - старший викладач без наукового ступеня. Всі викладачі штатні, сумісників немає. 2 викладача пенсійного віку – проф. Мірошниченко Л.Ф., доц. Півнюк Н.О.

На кафедрі склалася наукова  школа з методики викладання зарубіжної літератури професора Мірошниченко Л.Ф. "Теорія і технологія підготовки майбутнього вчителя світової літератури".

Український вчений-методист професор Леся Федорівна Мірошниченко, відомий в Україні і поза її межами фахівець у галузі методики викладання світової літератури, основоположник однієї з перших вітчизняних методичних шкіл. У 80-х роках ХХ століття Л.Ф. Мірошниченко захистила кандидатську дисертацію, в якій було запро­поновано ефективні шляхи, методи і прийоми оптимізації навчання зарубіжної літератури в національній школі, що й стало основою розбудови вітчизняної методики навчання зарубіжної літератури в школах України.

Методичні ідеї Л. Мірошниченко викликали гострий інтерес, стали об'єктом напружених наукових дис­кусій. Поступово протягом  30 років під її керівництвом на кафедрі склалася наукова школа "Теорія і технологія підготовки майбутнього вчителя світової літератури".

Поряд із проблемами забезпечення на­вчального процесу в середніх загально­освітніх школах постала магістральна про­блема — фахової підготовки вчителя зарубіжної літератури у вищому навчально­му закладі. Зусилля автора школи було спря­моване на формування професійної готов­ності студентів-філологів до викладання світової літератури. Як наслідок — з'явився перший підручник із методики викладання світової літератури для студентів спеціальності "Зарубіжна література". Ця подія стала знаковою в історії становлення не лише авторської школи, а й розвитку вітчиз­няної методичної науки.

Наполеглива праця, педагогічна майстерність та творчий підхід професора Мірошниченко Л.Ф. сприяли тому, що її авторська наукова школа стала центром методичної науки в Україні, має творчий потенціал і солідний науковий доробок, підтримує тісні зв'язки з різними регіонами України та зарубіжжя.

Сьогодні до її складу входять 5 докторів педагогічних наук, 18 кандидатів педагогічних наук зі спеціальності теорія і методика навчання (зарубіжної літератури), а також численна когорта аспірантів та докторантів, учителів із різних регіонів України.

Зазначені досягнення в галузі педагогічної науки зумовлені продуктивною педагогічною і науковою діяльністю док­торантури та аспірантури, що плідно працюють при кафедрі з 1985 року. На кафедрі працює аспірантура та докторантура зі спеціальності 13.00.02. Сьогодні в ній результативно проводять свої дослідження 1 докторант та 4 аспіранта.

Дисертаційними дослідженнями керують професори Мірошниченко Л. Ф., Ісаєва О. О., Клименко Ж. В.,  Давидюк Л. В.

Викладачі кафедри є членами спеціалізованої Вченої ради із захисту кандидатських та докторських дисертацій з методики викладання мови та літератури, зокрема Д 26.053.07 у НПУ ім. М. П. Драгоманова. Проф. Ісаєва О.О. є заступником голови ради. На даному етапі закінчено дію каденції Вченої ради.

Науково-методична школа Л. Мірошниченко стала експериментальною базою для проведення досліджень, справжньою творчою науково-методичною лабораторією, на базі якої були розроблені Державні стандарти із зарубіжної літератури для середніх навчальних закладів України, навчальні програми, підручники, посібники, хрестоматії, монографії,  а також численні статті у фаховій пресі. Викладачі кафедри стоять біля витоків науково-методичного забезпечення шкільного предмета «Зарубіжна (світова) література», який було запроваджено в школах України 1992 р. Члени кафедри є авторами навчальних підручників, посібників для вчителів та учнів, рекомендованих МОН України. Розроблена науковцями кафедри навчально-методична література успішно апробована в школах України.

Найбільш вагомі досягнення кафедри пов’язані з підготовленими підручниками і навчальними посібниками для вчителів і школярів України. Усі (без винятку) члени кафедри є авторами підручників і посібників.

ДРУКОВАНА ПРОДУКЦІЯ КАФЕДРИ  (період 2012 – 2019 рр.):

2012

Загальний  обсяг  видань - 42 / 74,28 др.арк.

Підручники – 2; посібники - 2

2013

Загальний  обсяг  видань -  44 /100, 3 др.арк.

Підручники – 3; посібники - 10

2014

Загальний  обсяг  видань - 44/77,11 др.арк.

Підручники – 3

Навчальні посібники – 5

2015

Загальний  обсяг  видань - 30/60,64  др.арк.

Підручники – 3

Навчальні посібники – 2

2016

Загальний  обсяг  видань - 30/63,1 др.арк.

Підручники – 3

2017

Загальний  обсяг  видань - 58/85,8 др.арк.

Підручники – 4

Навчальні посібники – 8

2018

Загальний  обсяг  видань - 44/95,4 др.арк.

Підручники – 6; посібники – 4.

 

Професори Л.Ф.Мірошниченко, О.О.Ісаєва, Ж.В.Клименко, доценти А.О.Мельник, Н.А.Півнюк, Ю.М.Холодна, О.М.Чепурко, старший викладач О.К.Бицько є авторами численних публікацій із методики викладання зарубіжної літератури, зокрема Державних стандартів (літературний компонент), навчальних програм, монографій, підручників і посібників.

Викладачі кафедри методики викладання світової літератури опублікували 64 підручника та 55 навчально-методичних посібників, за якими навчаються учні в загальноосвітніх школах України, які витримали і перевидання, і зміни концепцій відповідно до сучасних наукових та суспільних парадигм. Серед підручників, підготовлених викладачами кафедри: Мірошниченко Л. Ф., Клименко Ж. В. Зарубіжна література. Підруч. для 5 кл.;  Ісаєва О.О.,  Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна літерура . Підручники для 9-11 класів; Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. зал(а також для 6–9-х класів).; Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: підруч. – хрестоматія у 2-х ч.: 5 кл. (а також для 6-х класів); Ісаєва О.О., Куцевол О.М. Зарубіжна література. Посібник – хрестоматія. 11 клас; Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: підруч. – хрестоматія у 2-х ч.: 5 кл. (а також для 6-го кл.); Клименко Ж. В., Ісаєва О.О. Зарубіжна література. 5 – 7 класи. Посібник-хрестоматія для позакласного читання; Давидюк та інші. Зарубіжна літературна казка. Навчальний посібник-хрестоматія; Мірошниченко Л.Ф., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В. У світі зарубіжної літератури: Посібник-хрестоматія для позакласного читання; Мірошниченко Л.Ф. Клименко Ж. В. Зарубіжна література. 9 клас. Посібник-хрестоматія; Мірошниченко Л. Ф., Дишлюк Ю. М. Зарубіжна література. Позакласні заходи. 9 – 11 класи та інші. Професор Л.В.Давидюк – автор Державних стандартів (мовний компонент), навчальних програм, підручників.

Викладачі кафедри популяризують україноцентричну модель викладання зарубіжної літератури, згідно з якою шкільний курс «Зарубіжна література» розглядається як могутній чинник формування української ідентичності учнів.

Члени кафедри беруть активну участь у Міжнародних та Всеукраїнських форумах,  конференціях та семінарах.  Викладачі кафедри (професори Мірошниченко Л.Ф., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., доценти Давидюк Л.В. та Мельник А.О.) постійно виступають на пленарних та секційних засіданнях різних міжнародних наукових зібрань, друкуються у міжнародних збірках наукових праць, фахових часописах.

Крім того, кафедра як потужний осередок наукової і методичної думки в Україні,  є організатором регулярної (1 раз на два роки) Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні проблеми мовно-літературної освіти в Україні», до участі в якій активно долучаються провідні науковці, методисти і вчителі України. До науково-методичної роботи викладачі кафедри активно залучають і студентів, найкращим із них пропонують виступити на різноманітних конференціях і семінарах, опублікувати свої напрацювання у фаховій пресі тощо.

Таким чином, можна впевнено говорити про суттєвий внесок кафедри  в розвиток педагогічної науки і практики в Україні.   

МЕТОДИЧНА РОБОТА КАФЕДРИ

За запрошенням МОН України викладачі кафедри беруть участь у різноманітних нарадах і семінарах, стратсесіях, комісіях  тощо.  Доц. Холодна Ю.М. є головою науково-методичної комісії по наданню грифу навчальним посібникам із зарубіжної літератури МОН України. Проф. Клименко Ж.В. є членом експертної комісії МОН з вищої освіти (підкомісія «мова і література»). Професор кафедри Давидюк Л.В. та доц. Мельник А.О. є членами журі Всеукраїнського етапу олімпіади для школярів із російської мови й літератури. Викладачі кафедри активно співпрацюють також з НАПН України, МАН України. Так, проф. Ісаєва багато років поспіль є головою журі відділення літературознавства, фольклористики та літературної творчості, головою журі секції зарубіжної літератури Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН України. Проф. Клименко Ж.В. є членом журі секції зарубіжної літератури Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН України.

Викладачі кафедри щорічно організовують конференції з  питань педагогічної практики студентів, у межах якої регулярно проводиться конкурс професійної майстерності "Учитель, на якого чекають". За результатами цього конкурсу було підготовлено декілька публікацій студентів у фаховому часописі «Всесвітня література в школах України».

Із метою популяризації української культури для студентів-іноземців з Туркменістану проводиться додаткова науково-методична робота культурологічного спрямування (екскурсії видатними місцями Києва, подорож до міста Львова тощо). 

Інформація про Науково-методичний центр мовної і літературної освіти факультету іноземної філології

При кафедрі з 2008 р. функціонує Науково-методичний центр мовної і літературної освіти. Його виникнення тісно пов’язане зі співпрацею членів кафедри з посольствами різних країн. Так, представники посольства Японії, відзначивши кафедру як один із кращих осередків вивчення і популяризації в українських школах та серед українського студентства японської літератури, подарували кафедрі комплект техніки фірми Тошіба (мультимедійний проектор, екран, та великий телевізор). Отже, завдяки такій співпраці кафедра мала певну базу для створення НМЦ, яка містила і бібліотечні ресурси, і технічне оснащення. Фактично Центр почав діяти, ще не маючи приміщення. 2015 року Центру було присвоєне почесне ім’я професора В.І.Гончарова.

Насамперед Центр здійснює свою діяльність із метою забезпечення та розвитку освітньої системи вивчення мови та світової літератури за такими напрямами:

- науково-методичне забезпечення студентів і викладачів;

- організаційно-інформаційне забезпечення;

- підготовка та підвищення кваліфікації викладачів мови та літератури.

Основні завдання Центру такі:

-  науково-методична, організаційна та інформаційна підтримка студентів-філологів та викладачів мови і літератури в умовах модернізації освіти в Україні;

науково-методичне забезпечення системи підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розробка та впровадження рекомендацій щодо підготовки та підвищення кваліфікації викладачів мови та літератури;

-   вивчення, узагальнення та розповсюдження досвіду викладання мови та світової літератури.

До структури Центру входять бібліотека та медіатека. Зібрання науково-методичної та художньої літератури на паперових носіях на сьогодні нараховує 4500 книг. Вона поповнювалась і за рахунок викладачів.

На базі Центру проводяться засідання секції методики викладання світової літератури в межах студентської конференції, науково-методичні семінари, відкриті лекції, а також попередні захисти дисертацій. Так, традиційно в грудні перед практикою проводяться семінари, а минулого року відбувся розширений семінар з проблем вдосконалення педагогічної практики за участі представників психолого-педагогічних кафедр.

Безумовно, у роботі НМЦ є певні труднощі. Насамперед вони пов’язані з невеликою площею приміщення центру. Так, уже фактично вичерпані можливості поповнення бібліотеки. У зв’язку з недостатньою кількістю аудиторій в Центрі майже постійно проводяться заняття, що обмежує до нього доступ користувачів.

Таким чином, НМЦ відіграє важливу роль насамперед як чинник підвищення ефективності навчальної діяльності студентів, їх загальнокультурного рівня, а також підвищення кваліфікації учителів і викладачів.

На базі Центру проводяться систематичні та епізодичні заходи як науково-методичного, так і загальнокультурного характеру.

ВИХОВНА РОБОТА КАФЕДРИ

Кафедра здійснює низку систематичних та епізодичних заходів, спрямованих на загальнокультурне та патріотичне виховання майбутніх педагогів.

Так, до систематичних заходів належить діяльність студентського театру "Слово", організованого доцентом нашої кафедри Холодною Ю.М., а також проект "Творчі зустрічі", завдяки якому відбулися зустрічі наших студентів і викладачів із яскравими особистостями сучасності, зокрема з надзвичайним і повноважним послом Японії в Україні Муцуо Мабучі (2008 р.),  з найкращою сучасною перекладачкою Шекспіра, лауреатом премії ім. М. Рильського  Марією Габлевич (2010 р.), доктором філологічних наук, відомим літературознавцем Б.Б. Шалагіновим (2012 р.), з вчителями-методистами І.М.Ковалик (2009 р.),  І.В.Мегедь (2013.), Л.М.Сич (2019 р.) та іншими.

Серед епізодичних виховних заходів для студентів, що організовує кафедра, слід назвати екскурсію до міста Львова студентів-іноземців із Туркменістану, святковий концерт до дня захисника України «Зродились ми великої години» (за словами відомої пісні, що 1932 р. стала гімном ОУН та надихала на боротьбу за власну державу не одне покоління справжніх патріотів України), пішохідну екскурсія «Дорога до Лесі» з відвідуванням музею Лесі Українки в м. Києві, пісенний фестиваль «Червона рута», низка заходів до Дня української писемності, вшанування Героїв Небесної Сотні тощо.

Перспективні напрями розвитку кафедри

Перспективи розвитку кафедри пов’язані з подальшим розвитком її наукового потенціалу: захистом докторського дисертаційного дослідження Мельник А.О.

Проблемні питання

У результаті перевірки документації кафедри робочою групою було висловлено ряд побажань, а саме: 1) протоколи засідань кафедри повинні бути представлені у більш розширеному вигляді; 2) рекомендується на засіданнях кафедри приймати більш конструктивні рішення, означені ширшими поясненнями; 3) робочі програми навчальних дисциплін відповідають вимогам щодо такого виду робіт, але вони не представлені в роздрукованому вигляді.

 

ВИСНОВКИ

У результаті проведеного аналізу науково-методичної роботи кафедри методики викладання світової літератури відповідно до плану роботи НПУ імені М.П. Драгоманова на 2019 – 2020 навчальний рік робочою групою було зроблено наступні висновки і пропозиції:

1. Науково-методичну роботу кафедри методики викладання світової літератури визнати такою, що відповідає встановленим вимогам щодо такого виду робіт у вищій школі.

2. Кафедра методики викладання світової літератури подає приклад відповідальної і якісної роботи із видання підручників та посібників, а також новочасних монографічних праць, проведення активної діяльності у науковій та методичній сферах із залучення провідних фахівців у відповідній галузі, студентства, вчителів шкіл тощо.

3. Щодо пропозицій на майбутнє, то кафедра методики викладання світової літератури потребує, по-перше, розширення арсеналу сучасних технічних засобів навчання, по-друге, розширення переліку установчих баз для обов’язкового  періодичного стажування викладачів; по-третє, потребує забезпечення новочасними антивірусними програмами задля убезпечення архівної інформації, комп’ютерних баз, по-четверте, бажано активніше підтримувати найвизначніші наукові та методичні досягнення і напрацювання викладачів кафедри заохоченнями у вигляді грамот, відзнак тощо.

 

Голова робочої групи,

доктор філологічних наук,

доцент, професор кафедри

української літератури

Т.В. Бикова

 

Члени робочої групи:

Г.М. Олександрова

Г.О. Плохатнюк

М.В. Коновалова

Т.М. Онишко

О.В. Гордієць

О.П. Зацерковна

О.П. Ємельянова

Наукові та навчально-методичні заходи, 

організовані кафедрою методики викладання світової літератури 

НПУ ім. М.П.Драгоманова

 2006

  • Відкритий урок за поезією Мацуо Басьо на базі гімназії "Троєщина" (м. Київ, учитель - ст. викл. кафедри О.К.Бицько).

2007

  • Відкритий урок за повістю Ясунарі Кавабати "Тисяча журавлів" на базі СШ №251 імені Хо Ши Міна (м.Київ, учитель - Л.О.Семенченко, розробка методичних рекомендацій -  ст. викл. кафедри О.К.Бицько).


2008

  • Лекція Надзвичайного і Повноважного Посла Японії в Україні пана Муцуо Мабучі в НПУ ім. М.П.Драгоманова.

2010

  • Творча зустріч із перекладачкою Марією Габлевич. (30 квітня 2010 р.).

2013

  • Творча зустріч із учителем-методистом І.В.Мегедь (Технічний ліцей Шевченківського р-ну, м.Київ).  

2014

  • Зустріч із Заслуженим учителем України О.Ф.Невмержицькою (гімназія № 143, м.Київ).

2016

  • Всеукраїнський круглий стіл «Шкільна літературна освіта: вчора, сьогодні, завтра»

          (25 листопада 2016 р.)

2017

  • Перша всеукраїнська науково-практична конференція "Актуальні проблеми мовно-літературної освіти в середній та вищій школах" (6-7 квітня 2017 р.).
  • Круглий стіл "Камо грядеши?" (до 25-річчя шкільного курсу "Зарубіжна література")

          (7 квітня 2017 р.).

2019

  • Друга Всеукраїнська науково-практична конференція "Актуальні проблеми мовно-літературної освіти в середній та вищій школах" (4-5 квітня 2019 р.).
  • Майстер-класи із зарубіжної літератури Н.П.Рудніцької, І.В.Горобченко, Л.М.Сич, О.С.Чоловської (4 квітня 2019 р.).
  • Круглий стіл "Камо грядеши?" (5 квітня 2019 р.).

 

 

 

 

Участь викладачів кафедри 

методики викладання світової літератури НПУ ім. М. П. Драгоманова 

у проведенні всеукраїнських олімпіад

 

1.Проф. Давидюк Л.В.член журі Всеукраїнської олімпіади для школярів із російської мови та літератури.

2.Доц. Мельник А.О.член журі Всеукраїнської олімпіади для школярів із російської мови та літератури.

Співпраця викладачів кафедри 

методики викладання світової літератури НПУ ім. М. П. Драгоманова  

з МАН України (всеукраїнський етап)

 

1.Проф. Ісаєва О.О. є головою журі відділення літературознавства, фольклористики та літературної творчості, головою журі секції зарубіжної літератури Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН України.

2.Проф. Клименко Ж.В. є членом журі секції зарубіжної літератури Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН України.

3.Доцент Мельник А.О. є членом журі секції російської літератури Всеукраїнського етапу конкурсу-захисту науково-дослідних робіт МАН України.

МОНОГРАФІЇ ТА ПІДРУЧНИКИ 

викладачів кафедри методики викладання світової літератури 

НПУ ім. М. П. Драгоманова

 

І. Монографії та підручники для вищої школи

2000

1.Мірошниченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах: Підруч. для студ. вищ. закл. освіти. – К.: Ленвіт, 2000. – 240 с.

2003

2. Ісаєва О.О. Теорія і технологія розвитку читацької діяльності старшокласників у процесі вивчення зарубіжної літератури. – К., Вид-во НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2003. - 380 с.

2006

3. Клименко Ж.В. Теорія і технологія вивчення перекладних художніх творів у старших класах загальноосвітньої школи: Монографія.  К.: Вид-во НПУ ім. М.П.Драгоманова, 2006. - 340 с. 

2007

4.Мірошниченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах: Підручник. – К.: Вища шк., 2007. – 415с.

2010

5.Мірошниченко Л.Ф. Методика викладання світової літератури в середніх навчальних закладах: Підруч. для студентів-філологів. – К.: Видавничий дім «Слово»,  2010. – 432 с.

 

ІІ. Підручники для основної та старшої школи

1998

6.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література. 5 кл.: Підруч. – хрестоматія у 2-х ч. – К.: Просвіта, 1998. – 384 с.;  320 с. (у співавторстві).

1999

7.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література. 6 кл.: Посіб.-хрестоматія у 2-х ч. – К.: Просвіта, 1999. – 431 с.;  351 с. (у співавторстві).

2001

8.Мірошниченко Л.Ф., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В. Зарубіжна література: Підручник для 6 кл. загальноосв. навч. закл. – К.: Вежа, 2001. – 448 с.

2002

9.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література. 5 кл.: Підруч. – хрестоматія у 2-х ч. 2-е вид. – К.: Просвіта, 2002. – 399 с.;  319 с. (у співавторстві).

2005

10.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Снитко Е.С. Русский язык: Учеб. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Зодиак-Эко, 2005. – 288 с.

11.Исаева Е.А. Литература: Учеб. для 5 кл. общеобразовательных учебных заведений с русским  языком обучения . – К.: Навч. книга, 2005. – 320 с. (у  співавторстві з С.І. Сафарян).

12.Мірошниченко Л. Ф., Клименко Ж. В. Зарубіжна література. Підруч. для 5 кл. – К.: Навч. книга, 2005. – 288 с.

2006

13.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Пед. пресса, 2006. – 272 с.

14.Исаева Е.А. Литература: Учеб. для 6 кл. общеобразовательных учебных заведений с русским  языком обучения. – К.: Навч. книга, 2006. – 368 с. (у  співавторстві з С.І. Сафарян).

15.Клименко Ж. В. Зарубіжна література: Підручник для 6 кл. загальноосв. школи. – К.: Навчальна книга, 2006. – 368 с.

16.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: Підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Освіта, 2006. – 256 с. (у співавторстві).

17.Півнюк Н.О.,  Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Освіта, 2006. –  256 с. (у співавторстві).

2007

18.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 7 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Зодиак-Эко, 2007. – 288 с.

19.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. зал. – К.: Освіта, 2007. – 288 с.  (у співавторстві).

2008

20.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Зодиак-Эко, 2008. – 240 с.

21.Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – Запорожье: Премьер, 2008. – 256 с.

22.Півнюк Н.О.,  Чепурко О.М. та інші. Зарубіжна література: Підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Освіта, 2008. – 384 с. (у співавторстві).

23.Пивнюк Н.А., Чепурко Е.М. и др.  Литература (интегрированный курс): учебник для 8 кл. общеобразоват. учеб. завед. с рус. яз. обучения. – К.: Грамота, 2008. – 384 с. (в соавторстве).

2009

24.Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 9 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – Запорожье: Премьер, 2009. – 272 с.

25.Давидюк Л.В. Русский язык: Учеб. для 11 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – Харьков: Сиция, 2009. – 240 с.

26.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык: Учеб. для 9 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Зодиак-Эко, 2009. – 240 с.

27.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші.  Зарубіжна література: Підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. зал. – К.: Освіта, 2009. – 334 с. (у співавторстві).

28.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Литература (русская и зарубежная): Учеб. для 9-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Запорожье: Премьер, 2009. – 288 с.

2010

29.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Литература (русская и зарубежная): Учеб. для 10-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения – Запорожье: Премьер, 2010. – 368 с. 

2011

30.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Литература (русская и зарубежная): Учеб. для 11-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Харьков: Сиция, 2011. – 416 с. 

31.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Литература (русская и зарубежная): Учеб. для 10-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 368 с. 

32.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Литература (русская и зарубежная): Учеб. для 9-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 288 с.

33.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Світова література: Підр. для 11-го кл. загальноосвітніх навч. закладів. – Харків: Сиция, 2011. – 320 с. 

34.Мірошниченко Л.Ф. Зарубіжна література: Підруч. 7 кл. – К.:  Видавничий дім «Слово»,  2011. – 390 с.

35.Півнюк Н.О., Чепурко О.М. та інші.  Світова література: Підруч. для 5 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Надія Півнюк, Олена Чепурко, Наталя Гребницька. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 256 с.

36.Півнюк Н.О., Чепурко О.М.  Світова література: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Надія Півнюк, Олена Чепурко, Наталя Гребницька. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 256 с. 

37.Півнюк Н.О., Чепурко О.М.  Світова література: Підруч. для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Надія Півнюк, Олена Чепурко, Наталя Гребницька. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – 288 с. 

2013

38.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Снитко Е.С., Рачко Е.Ф. Русский язык: Учеб. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2013. – 240 с.

39.Давидюк Л.В. Русский язык (5-й год изучения): Учеб. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на укр. яз.. – К.: Світоч, 2013. – 320 с.

40.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)»: Учеб. для 5-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Харьков: Сиция, 2013. – 352 с.

2014

41.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Снитко Е.С., Рачко Е.Ф. Русский язык: Учеб. для 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2014. – 256 с.

42.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Рачко Е.Ф., Снитко Е.С. Русский язык: Учеб. для 7 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2015. – 272 с.

43.Давидюк Л.В. Русский язык (6-й год обучения): Учеб. для 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на укр. яз.. – К.: Світоч, 2014. – 304 с.

44.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)»: Учеб. для 6-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Харьков: Сиция, 2014. – 352 с.

2015

45.Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык (7-й год обучения): Учеб. для 7 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – К: Світоч, 2015. – 320 с.

46.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Быцько О.К., Мельник А.О. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)»: Учеб. для 7-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Харьков: Сиция, 2015. – 352 с.

2016

47.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Рачко Е.Ф. Русский язык: учеб. для 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: УОВЦ «Оріон», 2016. – 272 с.

48.Давидюк Л.В., Стативка В.И. Русский язык (8-й год обучения): Учеб. для 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – К.: УОВЦ «Оріон», 2016. – 320 с.

49.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Быцько О.К., Мельник А.О. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)»: Учеб. для 8-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Киев: УОИЦ «Орион», 2016. – 352 с.

2017

50.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Рачко Е.Ф. Русский язык: учеб. для 9 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: УОВЦ «Оріон», 2017. – 288 с.

51.Давидюк Л.В., Стативка В.И., Фидкевич Е.Л. Русский язык (9-й год обучения): Учеб. для 9 кл. общеобразоват. учеб. заведений с укр. яз. обучения. – К.: УОВЦ «Оріон», 2017. – 336 с.

52.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Быцько О.К., Мельник А.О. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)»: учеб. для 9-го кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Киев: УОИЦ «Орион», 2017. – 352 с. 

53.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О., Бицько О.К. Зарубіжна література: Підручник  для 9 кл. загальносвітніх навчальних закладів. – Київ: УОВЦ «Оріон», 2017. – 304 с. 

2018

54.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Рачко Е.Ф., Снитко Е.С. Русский язык: учеб. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – Изд. 2-е, дораб. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2018. – 240 с.

55.Давидюк Л.В., Дядечко Л.П., Стативка В.И., Халабаджах И.М. Интергрированный курс «Русский язык и литература»: учеб. для 10 кл. заведений общего среднего образования с обучением на русском языке / Под общей редакцией Л.В.Давидюк, Л.П.Дядечко. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 288 с.

56.Давидюк Л.В. Русский язык (5-й год изучения): Учеб. для заведений  общего среднего образования с обучением на укр. яз. Изд. 2-е, дораб. – К.: Світоч, 2018. – 288 с.

57.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и зарубежная). 5 кл.»: Учеб. для заведений общего среднего образования. Изд. 2-е, дораб. –  Харьков: ООО «СИЦИЯ», 2018. – 352 с. 

58.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна література (рівень стандарту): Підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018 – 240 с. 

59.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна література (профільний рівень): Підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018 – 304 с. 

60.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна література (рівень стандарту): Підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018 – 224 с. 

61.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна література (профільний рівень): Підруч. для 10 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018 – 304 с. 

2019

62.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Зарубіжна література (рівень стандарту): Підруч. для 11 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2019 – 224 с. 

 

63.Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Мельник А.О., Бицько О.К. Зарубіжна література (профільний рівень): Підруч. для 11 кл. закладів загальної середньої освіти. – К.: УОВЦ «Оріон», 2019 – 304 с. 

 

 

Навчально-методичні посібники

викладачів кафедри методики викладання світової літератури

НПУ ім. М. П. Драгоманова

1998

1.Мірошниченко Л.Ф., Чепурко О.М., Півнюк Н.О., Давидюк Л.В., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В., Задорожня О.Ф.  Словник-довідник із зарубіжної літератури: Навч. посібник для 5-6 кл.  // Зарубіж. літ. в навч. закладах. – 1997. – № 4, 5, 6, 7. –  1998. – № 1, 5, 7.

2. Мірошниченко Л.Ф., Ісаєва О.О., Клименко Ж.В. У світі зарубіжної літератури: Посібник-хрестоматія для позакласного читання. 5 кл. – К: Просвіта, 1998. – 480 с.

2000

3.Ісаєва О.О. Організація та розвиток читацької діяльності школярів при вивченні зарубіжної літератури. – К.: Ленвіт, 2000. – 184 с.

2001

4.Ісаєва О.О., Куцевол О.М. Зарубіжна література. Посібник – хрестоматія. 11 клас. – Донецьк: ВКФ “БАО”, 2001. – 832 с.

5.Клименко Ж. В., Ісаєва О.О. Зарубіжна література. 5 – 7 класи. Посібник-хрестоматія для позакласного читання. – Донецьк: ВКФ “БАО”, 2001. – 480 с. 

6.Клименко Ж. В. Зарубіжна література. Розгорнуте планування. 7 клас. – К.: Ленвіт, 2001. – 128 с.

7.Мірошниченко Л.Ф. Клименко Ж. В. Зарубіжна література. 9 клас. Посібник-хрестоматія. – Донецьк: ВКФ “БАО”, 2001. – 864 с.

2002

8.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Подолинная Т.Т. Слушаем – читаем, говорим – пишем: дидакт. материал по рус. яз. для шк. с укр. яз. Обучения (первый-второй год обучения): Пособие для учителя. – К.: Освіта, 2002. – 175 с.

9.Ісаєва О.О. Зарубіжна література. 6 клас. Розгорнуте планування уроків за програмою 2001 р. – К.: Ленвіт, 2002. – 111 с.

10.Холодна Ю.М. Зарубіжна література. 8 клас. Розгорнуте планування уроків за програмою 2001 р. – К.: Ленвіт, 2002. – 144 с. 

2003

11.Давидюк Л.В. та інші. Зарубіжна літературна казка. Навчальний посібник-хрестоматія. – К.: Ленвіт, 2003. – 592 с.

12.Мельник А.О. Зарубіжна література. Розгорнуте планування уроків за програмою 2001 року. 5 клас: Посібник для вчителя. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 128 с.

2004

13.Клименко Ж. В., Ісаєва О.О. Зарубіжна література. Позакласні заходи. 5 – 6 класи. – Харків: Ранок, 2004. – 128 с.  

14.Клименко Ж. В., Ісаєва О.О.  Зарубіжна література. Позакласні заходи. 7 – 8 класи. – Харків: Ранок, 2004. – 128 с.

15.Мірошниченко Л. Ф., Дишлюк Ю. М. Зарубіжна література. Позакласні заходи. 9 – 11 класи. Харків, Ранок, 2004. – 208 c.

2005

16.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А., Стативка В.И. Русская речь. 5 класс. Комплект по развитию речи. – Харьков: Вета, 2005. – 96 с.

17.Мельник А.О. Зарубіжна література. 5 клас: Розгорнуте планування уроків за програмою 2005 року (12-річна школа). – Х.: Факт, 2005. – 208 с.

2006

18.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А., Снитко Е.С. Уроки русского языка в 5 классе. Паны-конспекты уроков к учеб. «Рус. яз. 5 кл.»: Пособие для учителя. – К.: Пед. пресса, 2006. – 256 с.

19.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А., Стативка В.И. Русская речь. 6 класс. Комплект по развитию речи. – Харьков: Вета, 2006. – 56 с.

2007

20.Ісаєва О.О., Мельник А.О. та інші. Методическое руководство к учебникам «Литература» для 5-6 классов общеобразовательных учебных заведений с русским языком обучения авторов Исаевой Е.А., Сафарян С.И. – К.: Ін.-т сучас. підруч., 2007. – 460 с. 

2008

21.Ісаєва О.О,,Мельник А.О., Бицько О.К.  Изучение интегрированного курса «Литература» в 8 классе: пособие для учителя. – К.: Ґенеза, 2008. – 264 с. 

2009

22.Холодна Ю.М. Зарубіжна література. 6 клас: Книжка для вчителя – Тернопіль: Мандрівець, 2009. – 400 с.

2013

23.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А., Снитко Е.С. Готовимся к урокам русского языка. 5 класс: методич. пособ. для учителя. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2013. – 192 с.

24.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А., Стативка В.И. Тетрадь по развитию связной речи. 5 класс: учебн. пособ. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2013. – 96 с.

25.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 5 класс: учебн. пособ. для 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2013. – 56 с.

26.Давидюк Л.В. Внешнее независимое оценивание за 30 дней: русский язык. – К.: Генеза, 2013. – 95 с.

27.Давидюк Л.В. Русский язык: сб. тест. заданий для подгот. к внешн. независимому оцениванию. – К.: Генеза, 2013. – 104 с.

28.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 5 класс: учебн. пособ. для уч. 5 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на украинском языке. – К.: Видавництво «Свиточ», 2013. – 56 с.

29.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь читателя по литературе: учебн. пособ. для 5 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Харьков: СИЦИЯ, 2013. – 80 с.

30.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь для контрольных работ: учебн. пособ. для уч.  5 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Харьков: СИЦИЯ, 2013. – 80 с. 

31.Півнюк Н.О. «Ми – українці»: книга для читання з українського народознавства. – К.: Кафедра, 2013. – 108 с.

2014

32.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А. Тетрадь по развитию связной речи. 6 класс: учебн. пособ. для 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2014. – 72 с.

33.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 6 класс: учебн. пособ. для 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2014. – 56 с.

34.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 6 класс: учебн. пособ. для уч. 6 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на украинском языке. – К.: Видавництво «Свиточ», 2014. – 56 с.

35.Исаева Е.А., Клименко Ж.В. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь читателя по литературе: учебн.пособ. для 6 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Харьков: СИЦИЯ, 2014. – 80 с. 

36.Исаева Е.А., Клименко Ж.В.  Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь для контрольных работ: учебн. пособ. для уч.  6 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Харьков: СИЦИЯ, 2014. – 80 с. 

2015

37.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 7 класс: учебн. пособ. для уч. 7 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на украинском языке. – К.: Видавництво «Свиточ», 2015. – 40 с.

38.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Мельник А.О. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь для контрольных работ: учебн. пособ. для уч.  7 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Харьков: СИЦИЯ, 2015. – 80 с.

2016

39.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 7 класс: учебн. пособ. для 7 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: Видавничій дім «Освіта», 2016. – 64 с.

40.Быкова Е.И., Давидюк Л.В., Кошкина Ж.А. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 8 класс: учебн. пособ. для 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с рус. яз. обучения. – К.: УОВЦ «Оріон», 2016. – 64 с.

41.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Тетрадь для контрольных работ по русскому языку. 8 класс: учебн. пособ. для уч. 8 кл. общеобразоват. учеб. заведений с обучением на украинском языке. – К.: УОВЦ «Оріон», 2016. – 40 с.

42.Исаева Е.А., Клименко Ж.В., Быцько О.К., Мельник А.О. Интегрированный курс «Литература (русская и мировая)». Тетрадь для контрольных работ: учебн. пособ. для уч. 8 кл. общеобр. учебн. завед. с обучением на русском языке. – Киев: УОИЦ «Орион», 2016. –72 с.

2017

43.Давидюк Л.В., Мельник А.О., Фідкевич О.Л. Українська мова. 5 клас. Живопис на уроках розвитку мовлення: навч. посіб для загальноосвіт. навч. закл. – К.: Провідна видавнича група, 2017. – 46 с.

44.Давидюк Л.В., Мельник А.О., Фідкевич О.Л. Українська мова. 6 клас. Живопис на уроках розвитку мовлення: навч. посіб для загальноосвіт. навч. закл. – К.: Провідна видавнича група, 2017. – 48 с.

45.Давидюк Л.В., Мельник А.О., Фідкевич О.Л. Українська мова. 7 клас. Живопис на уроках розвитку мовлення: навч. посіб для загальноосвіт. навч. закл. – К.: Провідна видавнича група, 2017. – 48 с.

2018

46.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Формування предметних компетентностей. Російська мова: 5 клас: збірник самостійних робіт для учнів 5 класу закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 48 с.

47.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Формування предметних компетентностей. Російська мова: 6 клас: збірник самостійних робіт для учнів 6 класу закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 48 с.

48.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Формування предметних компетентностей. Російська мова: 7 клас: збірник самостійних робіт для учнів 7 класу закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 48 с.

49.Давидюк Л.В., Фидкевич Е.Л. Формування предметних компетентностей. Російська мова: 8 клас: збірник самостійних робіт для учнів 8 класу закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 48 с.

50.Давидюк Л.В., Самонова О.І. Формування предметних компетентностей. Тренінг з російської мови і мовлення. Робочий зошит для учнів 5 класів закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 80 с.


   

Авторизація  

   

Відвідувачі  

На сайті 200815 гостей та 3 користувачі

   

Контакти  

   
© ALLROUNDER

Використання матеріалів сайту можливе лише при згоді адміністрації порталу та активного посилання. Всі права захищено!